SMV4HCX40E/20
Model Number (E-Nr) SMV4HCX40E/20
Benefits of registering
  • Access appliance details in MyBosch
  • Find manuals and documents quickly
  • Stay on top of safety updates
Spare Parts
Spare Parts
Can't find the spare parts you were looking for? We can help you find it.
Appliance Specification
General
Built-in / Free-standing
Built-in
Installation typology
Integrated
Removable top
No
Variable hinge
No
Adjustable plinth
Both horizontal and vertical
Energy Efficiency Class
D
Airborne acoustical noise emissions
46 dB(A) re 1pW
Airborne acoustical noise emission class
C
Energy consumption per cycle of the eco programme
0.849 kWh
The water consumption of the eco programme in liters per cycle
9.5 l
Energy Consumption for 100 cycles Eco Programme
85 kWh
Maximum number of place settings
14
List of programmes
Auto 45-65°C, Custom program, Economy, Intensive, Night program, Quick L
Additional operational options
Extra dry, Half Load, Machine Care Programme, Remote Start, varioSpeed Plus
AquaStop
Yes
Drying system
Heat exchanger
3rd Rack
3rd Rack 1.0
rackmatic normal
Yes
Tub material
Stainless steel
Included accessories
Vapor barrier plate
Size and weight
Depth with open door 90 degree
1,150 mm
Maximum height for installation
875 mm
Minimum width for installation
600 mm
Maximum width for installation
608 mm
Depth for installation
550 mm
Height of removable worktop
0 mm
Net weight
35.4 kg
Comfort
Drying progress indicator
End of program audible, Time remaining indic. internal, water inlet
Door-opening sensor
Time light
Program Status Light
Red
sideLight
emotionLight
emotionlight pro
Cleaning Technology & Sensoric
Precise Glass Protection
EcoSilence Drive - efficient and extra silent
aquasensor
Water management system
Detergent detection
Connectivity
Home Connect
Home Connect Features
Remote Monitoring and Control
2.0 W